ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
hedef göserme yok sayma kriminalize etme tacizi meşruaştırma doğal kimliği tehdit unsuru olarak gösterme yanıltma yabancı düşmanlığı Savaş söylemi saptırma, Çarpıtma / Hakaret hakaret tahrik abartma/yükleme/çarpitma abartma/çarpitma/yükleme hakaret,aşağılama,düşmanlık
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  raporlar  
 
Medyada Nefret Söylemine karşı sürdürülen mücadele
Hrant Dink Vakfı 25.01.2011
www.nefretsoylemi.org

Medyanın taraflı, önyargılı ve ayrımcı bir dil kullandığına çok sık tanık oluyoruz. Haberlerde, özellikle de manşetler ve haber başlıklarında kullanılan provokatif, ırkçı ve ayrımcı dil, toplumda düşmanlık ve ayrımcı duyguları tetikleyen, kalıp yargıları güçlendiren bir araca dönüşüyor.

İki yılı aşkın bir zamandır sürdürdüğümüz Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi projesi yerel medya taramasını da içeren bir şekilde genişletilerek bir önceki çalışmamızda olduğu gibi aşağıdaki genel hedeflere ulaşmakta katkı sağlamayı amaçlamaktadır:

a) Irkçılık ve ayrımcılıkla mücadele,
b) Medyada insan haklarına saygının güçlendirilmesine destek olmak,
c) Irk ya da etnik köken, din veya inanç nedeniyle ayrımcılığa karşı sivil toplum örgütlerinin izleme yapması ve ayrımcılık karşıtı savunuculuk rollerinin güçlenmesine katkıda bulunmak,
d) Toplumdaki azınlıklara ve farklı kimliklere saygının güçlendirilmesine katkı sağlamak.

Bu çalışmada da temel faaliyet yazılı basının taranmasını içermektedir.
Tarama sırasında nefret söylemi içerdiğini düşündüğümüz haber ve yazılar dört ayda bir analizleri ile birlikte raporlanarak bir dosya haline getirilecek. Hazırlanan rapor sivil toplum kuruluşlarına, üniversitelere ve Basın Meclisi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu gibi kurumlara ve gazete editörlerine e-mail yoluyla yollanacak. Bu e-mail’ler sayesinde gazetelerin editörleri yayınlarının takip edilip tarandığından ve web sayfası aracılığıyla teşhir edildiğinden haberdar olacaklardır. Hazırlanan rapor, üniversitelerin iletişim fakülteleriyle de paylaşılacak. Çalışmanın sonuçları özetlenerek tüm medya kuruluşlarına gönderilecek ve web sayfasında yayınlanacak. Aynı zamanda bu haberler analizleri ile birlikte sitede yer alacak.

Buna bağlı olarak sürdürdüğümüz çalışmada www.nefretsoylemi.org’un medyada nefret söyleminin yaygınlaşmasının önüne geçme konusunda önemli bir araç olduğunu, bize ulaşan akademisyen, iletişim profesyonelleri ve okurlarn tepkilerinden gördük. Tam da bu noktada projeyi sizlerin katkılarıyla daha geniş çevrelerde buluşturmayı, takipçi ve gönüllü sayısını artırarak nefretsoylemi.org’u bu konuda en etkili kaynak ve mecra haline getirmeyi hedefliyoruz.

Nefretsoylemi.org’da yenilikler
Bir buçuk yılda yapılanların üstüne, nefretsoylemi.org’u ziyaretçilerin daha etkin kullanabileceği, girilen haberlerin kaynağından, okuyuculara, gönüllü olanlara kadar herkesin interaktif kullanabileceği bir hale getirmeye çalıştık.
** Takipçilerin ya da gönüllülerin gönderdiği ve yayınlanan haberlere artık tüm ziyaretçiler yorum yazabilecek.
** Haber kaynağı yazara ya da gazetenin yazıişleri yönetimine tepkilerimiz tek tuşla ve site üzerinden gönderilebilecek.
** Haber listesine katılan ziyaretçilere haftada bir bilgilendirme bülteni ile medyada nefret söylemi içeren yeni haberler mail yoluyla ulaştırılacak.
** Sitede yer alan nefret söylemi içeren haberler Facebook, Twitter, Myspace benzeri sosyal medya sitelerinde paylaşılabilecek.

Etiketler:


 

Yazara Mesaj Gönder
yorumlar [toplam 0 yorum] yorum yaz
henüz yorum yazılmamış.
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.