ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
simgeleştirme hedef olarak gösterme ayrımcı söylem Ermeni olumsuz atıf Çarpıtma/Hedef gösterme Aşağılama / Düşmanlık küfür Düşmanlık hakaret asagilama simgeleştirme (doğal kimlik öğesini aşağılama unsuru olarak kullanma) Küfür / Hakaret / Aşağılama saptırma, dusmanlik düşmanlık.
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  bizim seçtiklerimiz  
 
#SEN DE ANLATIN ASLINDA ANLATTIĞI GERÇEK!
 16.03.2015


Zeynep Çakır

Zeynep Çakır yazısında, kadına yönelik şiddetin önlenebilmesinin yollarından biri olarak tesettürü öneriyor. “Kadınların ecnebi erkeklerden korkması” gerektiğini savunan Çakır, “Çünkü, sekiz dokuz dakika bir zevki cidden acılaştıracak sekiz dokuz ay ağır birveled yükünü zahmetle çekmekle beraber, hâmisiz birveledin terbiyesiyle, sekiz dokuz sene, o sekiz dokuz dakika gayr-ı meşru zevkin belâsını çekmek ihtimali var” uyarısında bulunuyor, ardından da “Ve kesretle vâki olduğundan, cidden şiddetle nâmahremlerden fitratı korkar ve cibilliyeti sakınmak ister. Ve tesettürle, nâmahremin iştahını açmamak ve tecavüzüne meydan vermemek, zayıf hilkati emreder ve kuvvetli ihtar eder” diyerek kadınları tesettürlü-tesettürsüz, imanlı-imansız şeklinde ayırırken aynı zamanda kadının uğrayacağı taciz ve tecavüzün sorumluluğunu kadınlara yüklüyor, kadının giyimi üzerinden şiddeti meşrulaştırıyor.

Sayfa: 11  Etiketler: kadını aşağılama, şiddeti meşrulaştırma,

 

Yazara Mesaj Gönder
yorumlar [toplam 0 yorum] yorum yaz
henüz yorum yazılmamış.
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.