ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
düşmanlığı yayma aşağılama, nefret dili düşmanlık,savaş söylemi hede gösterme halklar arası düşmanlığı körüklüyor dinler arası düşmanlık üretme hedef gösterme ,ötekileştirme (Simgeleştirme) genelleme yolu ile aşağılama düşmanlık/savaş söylemi genelleme suçla ilişkilendirme savaş dili abartma/yükleme/çarpıtma ötekileştirme,(Simgeleştirme)
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  bizim seçtiklerimiz  
 
Ermeni çeteler Türk kıyafetiyle Ermenileri öldürdü / Ermeniler kendi köylerini bastı
 23.04.2015


AA

AA imzalı haber, Erciyes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cevdet Kırpık’ın Ermeni soykırımına ilişkin iddialarına yer veriyor. Kırpık, hangi belgeye dayandığını belirtmeden, “Osmanlı arşivlerinde çok sayıda belge ve evrak üzerinde yaptığımız araştırmalara göre Ermeniler, o dönemde bağımsızlık uğruna Türk, Kürt, Laz ve Çerkezlerin kıyafetini giyerek kendi köylerini basıp kendi insanını öldürmüş, bunlar devlet tarafından tespit edilmiş” derken, “Buradan anlıyoruz ki Ermeniler, bağımsızlığa giden yolda, Osmanlı'yı parçalama yolunda kendi vatandaşlarını bile öldürmekten sakınmamışlar, onları bir araç olarak kullanmışlar” diyerek düşman konumuna yerleştiriyor, hedef gösteriyor. Gazete, haberi yapış biçimiyle söylemin yeniden üretilmesine ve yaygınlaşmasına ortaklık ediyor.

Sayfa: 1-6  Etiketler: abartma, çarpıtma, düşmanlaştırma, hedef gösterme, yükleme,

 

Yazara Mesaj Gönder
yorumlar [toplam 0 yorum] yorum yaz
henüz yorum yazılmamış.
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.