ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
tekileştirme abartma/yükleme/çarpitma düşmanlı yükleme d düsmanlik,hakaret tehdit algısı yaratma değersizleştirme dışlama düsmanlik söylemi nefret öznesi haline getirme hakaret etme küfür aşağılama hedef gösterme.
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  bizim seçtiklerimiz  
 
Asıl mesele
Diriliş Postası 01.05.2015


Ercan Kartboğa

Ercan Kartboğa, bazı ülkelerin Ermeni Soykırımını soykırım olarak kabul etmeleri üzerine yazdığı yazısında «asıl mesele»nin soykırım olmadığını, «devletlerin çıkar odaklı (tarih, din ve kültür dahil) dış politikalarının bir parçası» olduğunu iddia ediyor. Devlet politikalarını etnik kimlikler üzerinden tanımlayan Kartboğa, «Almanlar, tarihin yazdığı en dehşet verici soykırımın mirasçıları. Nasıl olur da Almanlar kendi gözlerindeki merteği görmeyip başkalarının gözünde çöp arar, diyen kardeşlerim! Olur olur. Almanların bu tavrı soykırım günahlarına ortak aramaktan çok kadim politikalarının gereğidir: "Hep Doğu'ya, hep Doğu'ya". Almanların uzun vadeli dış politikası bu iki kelimeyle sırlanmış. Ermeni meselesi bir kılıf. Almanların PKK ile olan ilişkilerini de bu açıdan değerlendirmek gerekir. Almanlarla yakın akraba olan Avusturyalılar tarihlerinin en büyük imtihanını Osmanlı Devleti ile yaşamışlardır. Dolayısıyla onlar için bu mesele tarihi, siyasi ve kültürel nitelikli bir hesaplaşmanın aracıdır. Haçlı ruhunun filizlendiği toprakların çocuklarından başka türlü bir politika beklemek saflık olmaz mı? Daha yakın zamanda Avrupa'daki İslam varlığını tartışmaya açanlar da bunlar değil miydi?» diyerek tümünü soykırımcı olarak tanımlayarak Almanları ve yanı sıra Avusturyalıları düşman konumuna yerleştiriyor, dinler arası düşmanlık üretiyor, hedef gösteriyor.

Sayfa: 15  Etiketler: düşmanlaştırma, genelleme, hedef gösterme,

 

Yazara Mesaj Gönder
yorumlar [toplam 0 yorum] yorum yaz
henüz yorum yazılmamış.
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.