ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
doğal kimlik öğresini aşağılama unsuru olarak kullanma hedef olarak gösterme Abartma/ Yükleme / Çarpıtma abartma/yükleme/çarpitma tehdit etme tehdit algısı oluşturma halklar arasındaki düşmanlığı körükleme düşmanlık/savaş söylemi; Küfür /Hakaret / Aşağılama; ikincileştirme saptırma tehdit algısı hakaret etme tehdit unsuru olarak göstermek cinsiyetçilik abartma/yükleme/çarpitma- simgelestirme (dogal kimlik ögesini asagilama unsuru olarak kullanma)
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  bizim seçtiklerimiz  
 
Kumaş bozuk
Milat Gazetesi 16.12.2015


Seyit Mehmet Deniz

Seyit Mehmet Deniz, yazısında Türkiye’nin halihazırda yürüttüğü Suriye dış politikası ile ilgili muhafazakar Müslüman ve CHP’li kesimlerin yaptığı eleştirilere tepki gösteriyor. Hükümeti eleştiren muhafazakar Müslüman kesimi “Firavunlaşmış Yahudiler”e benzeten Deniz, “Hz. Musa, Mısır'dan çıkışıyla birlikte eski alışkanlıkların tesirinden bir türlü kurtulamayan Firavunlaşmış Yahudi zihniyetince yol boyunca sık sık ihanete uğramıştı.” diyerek bu kesimin ihanet ettiğini ima ediyor. Yazar devamında, “CHP zihniyetinin zulmünden çekmiş bazı Müslümanların da CHP ile aynı düşünceleri dillendirmesi olur olmaz Firavunlaşan Yahudileri hatıra getiriyor.” ifadeleriyle bir kesimi eleştirmek için Yahudileri örnek göstererek Yahudilere dair olumsuz önyargıları ve genellemeleri pekiştiriyor. Ayrıca Yahudi halkını ihanet eden, arkadan bıçaklayan hainler olarak nitelendiriyor.

Sayfa: 5  Etiketler: olumsuz atıf, olumsuz genelleme, ötekileştirme,

 

Yazara Mesaj Gönder
yorumlar [toplam 0 yorum] yorum yaz
henüz yorum yazılmamış.
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.