ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
hedef gösterme. kadını aşağılama önyargıları pekiştirme saptırma, suçlu ilan etme otekilestirme olumsuz atıf Ermeni Hakaret Aşağılama abartma/çarpitma/yükleme Simgeleştirme / Düşmanlık Yahudi olumsu atıf abartma/yükleme/çarpitma- simgelestirme (dogal kimlik ögesini asagilama unsuru olarak kullanma)
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  sizden gelenler  
 
Suriyeli dilenciler bıktırdı
Adana Haber 14.05.2015


Adana Haber

Adana Haber’in “KULİS” adlı köşesinde yer alan haberde, Adana D-400 karayolunda dilenen Suriyeli mülteciler konu alınıyor. “Suriyeli dilenciler bıktırdı” başlığı ile verilen haberde, “Trafik kurallarını ihlal eden bu mülteciler, otomobil camlarına vurarak para istiyor. Sürücüleri taciz ediyor. Yeşil ışık yanmasına aldırmayan Suriyeli dilenciler, yaşamlarını tehlikeye atarak trafiği de olumsuz etkiliyor. Yetkililer, artık bu soruna çözüm bulmalı, Suriyeli dilencilere engel olmalı. . .” sözlerine yer veriliyor. Böylece, can güvenliği endişesi sebebiyle Suriye İç Savaşı’ndan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyelilerin burada verdikleri yaşam mücadelesinin üstü kapatılarak sürücülere verdikleri ‘rahatsızlık’ ön plana çıkarılıyor. Savaşın yakıcı etkileri ve Suriyelileri tehlikeli koşullarda dilenmek zorunda bırakan sosyo-ekonomik koşullar sorgulanmazken, empati kurmaktan yoksun bu tür dışlayıcı söylemlerle Suriyelilere yönelik negatif stereotipler yaratılıyor. Suriyeli mültecileri “taciz” eden, “bıktıran” unsurlar olarak temsil eden böyle haberler Suriyelilere yönelik nefreti alevlendirirken, onları yabancı düşmanlığının hedef tahtasına oturtuyor.

Sayfa: 2  Etiketler: düşmanlaştırma, hedef gösterme, ötekileştirme,

 

Yazara Mesaj Gönder
yorumlar [toplam 0 yorum] yorum yaz
henüz yorum yazılmamış.
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.