ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
düşmanlık söylemi bir kimliği yok sayma simgeleştirme (doğal kimlik öğesini aşağılama unsuru olarak kullanma) taciz ve şiddeti meşrulaştırma düsmanlik yükleme Küfür / Hakaret / Aşağılama, Düşmanlık/ Savaş söylemi aşağılama, itibarsızlaştırma doğal kimlik öğresinihakaret unsuru olarak kullanma asagilama halklar arasındaki düşmanlığı körükleme toplumsal ön yargıların pekiştirilmesi düşmanlık.
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  bizim seçtiklerimiz  
 
ÇOĞU GİTTİ, AZI KALDI
Kayseri Deniz Postası 25.06.2015


Şeref Kahraman

Kayseri Deniz Postası’nda “ÇOĞU GİTTİ, AZI KALDI!” başlığıyla verilen haber, Kayseri’de yaşayan 230 Suriyelinin Mardin’deki bir barınma merkezine gönderilmesini konu ediniyor. Haber, Kayseri'de kalan diğer Suriyelilerin ise dilenmeye devam ettiğini defalarca kez tekrar ediyor, “mesken tuttukları” iddia edilen caddelerin de isimleri verilerek Suriyeli mültecileri bir nevi hedef gösteriyor. Haberin sonunda, Vali Orhan Düzgün’ün vatandaşlardan “para vermeyerek ve yardımda bulunmayarak dilenciliğin azalmasına katkıda bulunmalarını” istediği açıklaması aktarılıyor. Böylece, yaşanan iç savaş nedeniyle can güvenliklerinin tehlikede olduğu ülkelerinden kaçmak zorunda kalan Suriyeli mültecilerin, burada verdikleri yaşam mücadelesi görünmez kılınıyor. Suriyelileri başka bir ülkede dilenmek zorunda bırakan siyasi ve sosyo-ekonomik koşullar sorgulanmazken, empati kurulmasını engelleyen bu tür dışlayıcı söylemlerle Suriyelilere yönelik negatif stereotipler yaratılıyor. Suriyeli mültecileri uzaklaştırılması gereken ‘tehlikeli’ unsurlar olarak temsil eden haber, Suriyelilere yönelik nefreti körüklüyor ve toplumdaki olumsuz önyargıların pekiştirilmesine neden oluyor.

Sayfa: 1-4  Etiketler: hedef gösterme, ötekileştirme,

 

Yazara Mesaj Gönder
yorumlar [toplam 0 yorum] yorum yaz
henüz yorum yazılmamış.
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.