ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
tehdit unsuru olarak hedef gösterme Küfür / Hakaret / Aşağılama, hedef gösterme, abartma/yükleme/çarpıtma hede gösterme tehdit unsuru olarak gösterme ötekilestirme tahrik ırkçılık düşmanlaştırmak nefret dili olumsuz atıf aşağılama/ hedef gösterme tacizi meşruaştırma nefret öznesi haline getirme
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  bizim seçtiklerimiz  
 
Hepsiyle onur duyduk
 08.03.2016


Yaşar Süngü

Yaşar Süngü, 8 Mart vesilesiyle yazdığı köşe yazısında, kapitalizmin kadını metalaştırdığından dem vuruyor. Süngü, “Kadının analık vazifesini küçümseyen, ona piyasada bir sürü fıtratına aykırı iş bularak bilerek veya bilmeyerek, çağdaş köleye dönüştürmek isteyen sözüm ona kadın hakları savunucuları çağdaş masalcıları dinlemeyin” sözleri ve “annelik görevini öteleyen (…) modern kadın” benzeri betimlemelerle, kadınları sadece annelik ile tanımlayan ve ev içi emeğe sıkıştıran söylemi yeniden üretiyor. Süngü, kadının aslında çalışmasının uygun olmadığını ima ediyor, toplumdaki cinsiyet eşitsizliğini olumluyor ve kadını ataerkil normların içinde konumlandırıyor.

Yazar, feminizmin argümanlarından bihaber bir şekilde, kadın hakları savunucularının kapitalist sisteme hiçbir eleştiri getirmediği, aksine kapitalizmin ‘işbirlikçisi’ olduğunu öne sürüyor ve “Onların derdi kadının haklarını savunmak değil, kadını sokağa çıkarmaktır” iddiasında bulunarak aynı zamanda kadının sokağa çıkmasını da sorunsallaştırıyor. Yazar ayrıca, “Günümüz kadını (…) ailesini ve toplumunu tedavisi zor hastalıkların pençesine bırakabilmektedir” diyerek çalışan kadınları, aileyi ve toplumu tehdit eden unsurlar olarak gösteriyor.

Süngü, “Kadının bir meta olmaktan kurtarılıp saygı değer bir varlık haline nasıl getirileceği cevap bekleyen sorulardandır” sözleriyle ‘kadının metalaştırılması’ tartışmasından uzaklaşarak kadının doğrudan bir meta olduğunu iddia ediyor ve değersizleştiriyor. Ayrıca yazarın, kadının “saygı değer bir varlık haline getirilmesi” gerekliliğinden bahsetmesi, ki bu ifade kalın yazılarak önce çıkarılmış, aslında kadının ‘saygıyı hak etmediği’ anlamını içeriyor. Süngü, bütün yazısı boyunca toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini olumlayarak erkek egemen sistemin dayattığı cinsiyetçi söylemi yeniden üretiyor.


Sayfa: 8  Etiketler: aşağılama, düşmanlaştırma, hakaret, ötekileştirme,

 

Yazara Mesaj Gönder
yorumlar [toplam 0 yorum] yorum yaz
henüz yorum yazılmamış.
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.