ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
Abartma / Yükleme / Çarpıtma cins ve yaş ayrımcılığı suç ile ilişkilendirme şeytanlaştırma asagilama savaş çığırtkanlığı yaftalama simgeleştirme düşmanlık. bağlantı yoluyla suçlu algısını yaratmak tehdit algısı Savaş Söylemi / Doğal kimlik öğesini aşağılama unsuru olarak kullanma özür yazısı bir kimliği yok sayma aşağılama,hakaret
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  bizim seçtiklerimiz  
 
Bebek mezara BDP Meclis'e
 29.09.2011


Radikal Gazetesi

Manşsetten verilen haber, BDP'nin meclise girmesiyle bir bebeğin öldürülmesi arasında ilişki olduğu algısını yaratarak düşmanlık üretiyor.

Sayfa: 1  Etiketler: düşmanlık, simgeleştirme,

 

Yazara Mesaj Gönder
yorumlar [toplam 1 yorum] yorum yaz
Burcu     15.04.2013 19:03:59
Ben bu haberi okuduğumda demokratik yollu bir çözüm sürecinin mecliste sağlanamamasının şiddet eylemlerine alan açtığına dair bir eleştiri görüyorum. Bu eleştirinin kaynağı ölen bebek ve annesi. Bu ölüm gerçek bir olgu ve kimsenin hoşuna gitmeyen bir durum. Haberin verilişinde ölümün "BDP yüzünden gerçekleştiğine dair" bir ibare yok. Aksine eylemin gerçekleşmesinin hemen ardından meclise dönme kararıyla çözümün meclisten gelmesine dair bir gelişme söz konusu.
Ben bu anlamda metinde nefret söylemi olduğunu düşünmüyorum. Nefret söyleminin tanımının iyi yapılması ve sınırlarının iyi çizilmesi ifade özgürlüğü kısıtlamalarının engellenmesi için hayati önem taşıyor.
Bir gazete bir partinin tutumunu eleştirebilir de. "Bebekler ölüyor, siz nerdesiniz?" diyebilirdi mesela Radikal. Bu eleştirinin doğruluğu yanlışlığı tartışılır ancak bir ırkı doğrudan hedef almadığı sürece nefret söyleminden bahsedemeyeceğimizi düşünüyorum.


Bu anlamda bu haberin nefret söylemi içerdiğini düşünmüyorum.
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.