ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
Abartma/ Yükleme / Çarpıtma düşmanlaştırmak Küfür / Hakaret / Aşağılama- Abartma / Yükleme / Çarpıtma - aşağılama,hedef gösterme cinsiyet ayrımcılığı doğal kimliği tehdit unsuru olarak gösterme düşmanlık,savaş söylemi Simgeleştirme / Düşmanlık Çarpıtma/ Düşmanlık aşagılama tehlikeli söylem olumsuzlama aşağılama/düşmanlık suçlu ilan etme
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  bizim seçtiklerimiz  
 
Demek ki memleket kalkınıyormuş efendim
 09.03.2016


Engin Ardıç

Engin Ardıç Sabah gazetesindeki köşe yazısında, kadınlar günü ve kadına şiddet konusu üzerine görüşlerine yer veriyor. Ardıç, yazısına “Bir kadınlar gününü daha idrak ettik. Sırada tiyatrolar günü, şiir günü, su günü, tüberküloz günü, Atatürk'ün Aspendos'a gelişi falan da var” gibi alaycı sözlerle başlayarak Kadınlar Günü’nü küçümsüyor ve anlamını değersizleştiriyor.

Yazar, TÜİK'in “Yaşam Memnuniyeti Araştırması”na referansla devam ettiği yazısında “‘Hiç fiziksel şiddet görmeyen’ yani hiç baba ya da koca dayağı yememiş kadın oranı yüzde 68’den, iki yılda yüzde 78’e yükselmiş. Sürekli dayak yiyenler de dört sene içinde yüzde 6’dan yüzde 1.5’a düşmüşler. Demek ki memleket o kadar da kötü durumda değil” diyerek ülkede kadına şiddet olgusunun abartıldığını, durumun aslında iyiye gittiğini söylüyor ve okuyucuya ‘korkmamasını’ salık veriyor. Öte yandan Bianet’in “Erkek Şiddeti Şubat 2016” başlıklı haberinde 2016’nın ilk 2 ayında en az 53 kadın öldürüldüğü belirtiliyor. Yani yazar bir takım tartışmalı istatistikler ve muğlak genellemeler üzerinden kadına şiddet meselesinde durumun iyiye gittiğini iddia edip önemsenecek bir durum yokmuş gibi bir algı yaratsa da istatistikler kadınların artan bir hızla erkekler tarafından öldürüldükleri gerçeğini değiştirmiyor. Ardıç ayrıca, “ ‘eşcinsel cinayetlerini’ hangi tarafa sokacağız?” gibi anlamsız ve cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim konusunda bilinçsiz bir soruyla konuyu saptırıyor.

Yazar son olarak, muhalif basının kadına şiddet haberlerini “zevkle” yayınladığını vurgulayıp bu haberlerin perde arkasında “bazı bunalımlı bayan gazetecilerin ‘kısa bacaklı ve kıllı adamlar geliyorlar, ırzımıza geçecekler’ korkusunun tortusu” olduğunu söyleyerek tacizkâr ve aşağılayıcı bir üslupla cinsiyetçi ve kadın düşmanı bir söylemi yeniden üretiyor ve yaygınlaştırıyor.


Sayfa: 3  Etiketler: aşağılama, değersizleştirme,

 

Yazara Mesaj Gönder
yorumlar [toplam 0 yorum] yorum yaz
henüz yorum yazılmamış.
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.