ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
Ermeni Çarpıtma / Hakaret Çarpıtma/Hedef gösterme suçla ilişkilendirme HakaretAşağılama aşağılama/ hedef gösterme/düşmanlık söylemi eşcinsellik doğal bir kimlik öğesini aşağılama unsuru olarak kullanma savaş söyemi düsmanlik,hakaret cinsiyet ayrımcılığı taciz ve şiddeti meşrulaştırma abarta transfobi hedef gösterme.
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  bizim seçtiklerimiz  
 
Düşündüren ve tedirgin eden Suriyeliler...
Samsun Halk 26.06.2015


Tekin Akın

Tekin Akın’ın, “Düşündüren ve tedirgin eden Suriyeliler…” başlıklı yazısı, Suriyeli mültecileri konu ediyor. Akın yazısında, devletin mülteci politikasına yönelik eleştiriler yaparken Suriyelileri de hedef gösteren bir üslup tercih ediyor. Yazar, “Dilenmeyi içlerine sindiremeyenler, hırsızlık yaparak, onu beceremeyenler, gasp yaparak, sonunda fuhuş yaparak ihtiyaçlarını gidermeye çalışacaklar” öngörüsünü ortaya atarak Suriyelilerin suçla ilişkilendirilmesine ve bu yüzden de bir ‘korku’ kaynağı olarak etiketlenmesine neden oluyor. “Herhangi bir İslami terör örgütünün üyesi olup olmadıklarının bilinmemesi de halkın tedirginliğini artırmaktadır” ifadesiyle ise yazar toplumdaki endişeyi daha da perçinliyor, önyargılara ve yabancı düşmanlığına neden olabilecek söylemleri dolaşıma sokuyor. Akın, “Gerçi bizim yoksulumuzun, işsizimizin ve çalışanımızın sorunları öylece dururken, Suriyelilerin yoksulluğunun ön plana çıkarılması da, Ülkemizdeki işsizleri ve yoksulları ciddi olarak rahatsız etmektedir” gibi toplumda var olan ekonomik endişeleri/sıkıntıları Suriyelerle bağdaştırılmasına sebep olabilecek, hiyerarşi kuran sözleriyle de Suriyelilerin günah keçisi ilan edilmesinde rol oynuyor. “Devleti yönetenlerin, sınır kapısına dayanan bu insanları alıp, kentlere salmaları çözümlerin en basiti, en kolayı ve en zahmetsiz olanıdır” cümlesi ise Suriyelileri hem ‘işgalci’ gibi konumlandırıyor hem de Suriyelileri insan dışı bir varlık gibi temsil ederek Suriyelilerle empati kurulmasını engelliyor.

Sayfa: 7  Etiketler: hedef gösterme, kriminalize etme, ötekileştirme, yabancı düşmanlığı,

 

Yazara Mesaj Gönder
yorumlar [toplam 0 yorum] yorum yaz
henüz yorum yazılmamış.
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.