ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
nefret unsuru olarak kullanma düsmanlik söylemi toplumsal ön yargıların pekiştirilmesi yaş ayrımcılığı cins ayrımcılığı doğal kimlik öğresinihakaret unsuru olarak kullanma kadını aşağılama tehdit unsuru olarak göstermek düşmanlık/savaş söylemi abartma/yükleme/çarpitma- asagilama hedef gösterme düşmanlık,savaş söylemi abartma bağlantı yoluyla suçlama suç ile ilişkilendirme
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  bizim seçtiklerimiz  
 
YABANCI HAYRANLIĞIMIZ NİÇİN BİTMEZ Kİ?
Konya Hakimiyet 26.06.2015


Serdar Usman

Serdar Usman, “YABANCI HAYRANLIĞIMIZ NİÇİN BİTMEZ Kİ?” başlıklı köşe yazısında “yabancı hayranlığını” eleştirirken, bununla “kendi asli İslam kültürümüzü ifşa etme” yoluyla mücadele edilebileceğinden bahsediyor. Yazısını ‘batı’ karşıtlığı üzerine kuran Usman, “Tarihte inananların ortaya koyduğu gerçek medeniyetler ve bir de ateistlerin zifir uygarlık anlayışları vardır” iddiasında bulunarak, ateistleri ‘karanlık/kirli’ olmakla suçluyor ve hedef gösteriyor.

Fransızların ve genel olarak ‘batı’nın temizliği İslam’dan öğrendiği argümanını ortaya atan Usman, yazısının birçok noktasında İslam vurgusu yaparak Müslüman-Hıristiyan karşıtlığı kuran algıyı pekiştiriyor. Yazar ayrıca, “…ahlaksızlıkla kadınlarını lezbiyen, erkeklerini homo yapan bir sistemle çöküşe giden batı dünyasının övünülecek nesi var ki?” sorusunu okuyucuya yönelten yazar, cinsel yönelimin sistem tarafından dayatıldığını iddia ediyor ve eşcinselliği ahlaksızlık olarak nitelendiriyor. Böylece toplumdaki ayrımcılık, homofobik bir dille yeniden üretiliyor.

‘Batı’yı homojen bir şekilde, çeşitli kalıp yargılarla resmeden yazar, ‘batı’ kültürüne ve insanına yönelik aşağılayıcı bir dil kullanıyor, yabancı düşmanlığını pekiştiriyor. Yazısının başında ‘batı’ toplumunu ve Hıristiyanları hedef aldığı belli olan yazar sonrasında ise ibresini herhangi bir kuruma çevirmeden kullandığı “Zamanında, Engizisyon zulümleri ve Sent Bartelemi faciaları ile vahşetin en çirkin örneklerini sergileyen Batı, bugün fendeki medeniyetleri ile değişik yöntemlerle zulümlerini devam ettiriyor (…) özellikle Müslümanlara yapılan zulümlere sessiz kalan çifte standardın beşiği batı, İslam âlemindeki zulümleri el altından teşvik ederek kan ve gözyaşı dökülmesine sebep olmaktadır” gibi ifadelerle, ‘batı’ insanını ve yazısındaki dolaylı Müslüman/Hıristiyan ayrımından ötürü Hıristiyanları şiddetle özdeşleştiriyor, şeytanlaştırıyor ve düşman konumuna yerleştiriyor.


Sayfa: 6  Etiketler: aşağılama, düşmanlaştırma, savaş söylemi,

 

Yazara Mesaj Gönder
yorumlar [toplam 0 yorum] yorum yaz
henüz yorum yazılmamış.
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.