ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
Hristiyan Çarpıtma/ Düşmanlık hedef gösterme düşmanlık,aşağılama ayrımcılık düşmanlaşlık Kürt simgeleştirme. aşağılama,hedef gösterme çarpıtma Hakaret Aşağılama bir kimliği yok sayma saptırma, simgeleştirme (doğal kimlik öğesini aşağılama unsuru olarak kullanma)
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  bizim seçtiklerimiz  
 
Suriyelilerin işyeri açması esnafı rahatsız etti
Posta Ege 13.05.2015


Mustafa Oğuz DHA

Posta Ege’nin “Suriyelilerin işyerleri esnafı rahatsız ediyor” başlıklı haberinde, Basmane esnafının semtte işyeri açan Suriyelilerle ilgili görüşlerine yer veriliyor. Haberde Suriyelilerin Basmane’de işyeri açmasından dolayı esnafın duyduğu rahatsızlık ve öfkeye vurgu yapılıyor, Suriyeliler bir rahatsızlık nedeni olarak kodlanıyor ve ötekileştiriliyor. Sadece esnafın tanıklığına ve duygularına yer veren haber, Suriyelilerin bir iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınmış olmaları, mevcut yaşam koşulları ve çalışma zorunluluklarına dair bir empatinin gelişmesine izin vermiyor ve Suriyelilere karşı mevcut önyargı ve öfkeyi alevlendirerek onları hedef gösteriyor.

Sayfa: 1-3  Etiketler: abartma, çarpıtma, olumsuz genelleme,

 

Yazara Mesaj Gönder
yorumlar [toplam 0 yorum] yorum yaz
henüz yorum yazılmamış.
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.