ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
saptırma olumsuz atıf ikincileştirme aşağılama simgeleştirme Hakaret Aşağılama özcülük Etnik ve dini kimlikleri yok sayma bağlantı yoluyla suçlu algısını yaratmak şiddeti meşrulaştırmak abartma/yükleme/çarpitma düşmanlaştırma carpitma düşmanlığı yayma simgeleştirme (doğal kimlik öğesini aşağılama unsuru olarak kullanma)
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  bizim seçtiklerimiz  
 
Hristo-fiyasko Erdoğan'la neden görüşmek istiyor?
 09.01.2012


Hüseyin M. Yusuf

Yazar, Kıbrıs Rum yönetimi Sözcü Vekili Hristos Hristofidis'in Erdoğan ile görüşmek istemesinin ve kendisinden red aldıktan sonra NTV'ye yaptığı açıklamanın altında yatan asıl amacı ve böyle bir görüşmenin "Rumların" propagandalarını güçlendireceğini anlattığı yazısında, politik gelişmeler üzerinden tüm Rum toplumuna karşı nefret söylemi üretiyor. "Rumun tezgahı budur. Bu kadar aşağılık bir zihniyet Rumda ne yazık ki vardır", "AKP iktidarı ... Rumu artık göz ardı etmemeli; onlara unutamayacakları şamarı vurmalıdır. Sizi temin ederim ki Rum başka bir şeyden anlamaz ve başka türlü de yola gelmez." gibi hakaret dolu ifadeleriyle Rumlara karşı düşmanlık üretiyor. Yazar, Aydınlık Gazetesi'nde yayımlanan, aynı içeriğe sahip diğer köşe yazısında ise, yine Rumlara yönelik "bu ahlaksızlar" ve ".... Rum çaresizlikten artık her yolu denemeyi göze almıştır" gibi ifadeleriyle Rumlara karşı hakaret ve aşağılama içeren bir söylem kuruyor.

Sayfa: 12  Etiketler: Düşmanlık / Savaş Söylemi,

 

Yazara Mesaj Gönder
yorumlar [toplam 1 yorum] yorum yaz
Lefkosa     13.01.2012 14:37:13
Adamin adini bile dogru duzgun ogrenememis. Insan elestirecegi seyi tam olarak bilmeye calismaz mi? Bir kere cumhurbaskaninin adi Hristofias, Hristofidis degil

Tabi "Rum" adi altinda farkli aktorlerden, goruslerden, partilerden olusan kompozit bir toplumu da tek bir kisiye indirgeyerek onun uzerinden histeri cagristiran bir nefret ve otekilestirme soylemine gitmesi oldukca bariz. Bahsetmeye bile gerek yok.
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.