ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
tehdit unsuru olarak göstermek genelleştirme Düşmanlık / Savaş Söylemi hedef gösterme ,ötekileştirme (Simgeleştirme) savaş dili aşağılama,hedef gösterme kadına yönelik ayrımcılık aşagılama Etnik ve dini kimlikleri yok sayma yanıltma abartme otekilestirme savaş çağrısı ötekileştirme, ötekileştirme,(Simgeleştirme)
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  bizim seçtiklerimiz  
 
Suriyelileri istemiyoruz!..
 12.07.2016


Bekir Coşkun

Bekir Coşkun, “Suriyelileri istemiyoruz!” başlıklı köşe yazısında, devletin mülteci politikasını Suriyeli mültecileri hedef tahtasına oturtarak ele alıyor. Coşkun, Suriyeli mültecilerin iç savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalmasını göz ardı ederek onlarla empati kurmayı zorlaştıran bir üslup tercih ettiği yazısında, “Ya da Konya'da tekmeledikleri köpeği korumak isteyen 18 yaşındaki genci bıçakla öldürdüklerine göre… Dahası; bomba imal ederken ellerinde patlattıklarına göre…” sözleriyle, tüm Suriyelileri şiddetle ilişkilendiriyor; onların Türkiye’ye yönelik potansiyel bir ‘tehdit’ unsuru olduğu algısını pekiştiriyor. Yazar, “Erkekler ‘cinsel gücü artırıyor’ diye, Birleşmiş Milletler’den gelen bebe mamalarını yiyip bitirdiler… Çadır kentlerde günde 135 bebek doğuyor… Sevişmekte üzerlerine yok… Bizde; gece üst kattaki tıkırtı yapsa elin ayağın dolanır beceremezsin. . . Bunlar, bomba sesleri altında çeyrek milyon arttılar…” ve “5 milyon Suriyeliden 20 bini asker kaçağı… 300 bini eli silah tutabilecek yaşta…” benzeri cümlelerle ise Suriyelilere dair negatif kalıp yargılar yaratılmasında rol oynuyor. Yazarın, Suriyelilerden bahsederken birkaç defa “bunlar” işaret zamirini tercih etmesi de üstten bakan, ötekileştiren, küçümseyen ve genelleyen bir anlayışın yansıması olarak kabul edilebilir.

Sayfa: 1-2  Etiketler: abartma, çarpıtma, olumsuz genelleme, yükleme,

 

Yazara Mesaj Gönder
yorumlar [toplam 0 yorum] yorum yaz
henüz yorum yazılmamış.
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.