ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
Hristiyan tehdit algısı çarpıtma,tehdit unsuru olarak gösterme önyargıları pekiştirme savaş söyemi Düşmanlık nefret dili toplumsal ön yargıların pekiştirilmesi düşmanlık söylemi Hakaret Aşağılama ayrımcılık suç ile ilişkilendirme doğal kimliği tehdit unsuru olarak gösterme simgeleştirme abartma/yükleme/çarpitma- simgelestirme (dogal kimlik ögesini asagilama unsuru olarak kullanma)
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  bizim seçtiklerimiz  
 
Zaman’ın Ruhu!..
 25.11.2016


Şükrü Alnıaçık

Şükrü Alnıaçık, “Zaman’ın Ruhu!..” başlıklı köşe yazısında, “Ermeniler, olmayan bir nüfus üzerinden bir Ermenistan kurmaya çalışmışlardı. Türkleri katledip, sürüp azaltmadıkça hiçbir ilçe merkezinde bile referanduma gidecek bir nüfus üstünlüğü sağlayamıyorlardı. Ermeni çete faaliyetleri, isyanları ve saldırıları işte böyle başladı” sözleriyle, Ermeni kimliğini şiddetle ilişkilendiriyor. Alnıaçık, “Sonunda dönüp dolaşıp HDP'yle işbirliği kıvamına ve 15 Temmuz gecesi Büyükada'da kamp kuran Wilson Center'ın Kürdistan projesine hizmet noktasına gelen FETÖ olayında garip bir Ermeni kokusu var!.. ‘Kripto Ermeni’ iddiaları biraz duygusal olsa da FETÖ olayında yaşananlar, bize: ‘Evet, bunlar gerçekten Ermeni olmalı!’ dedirtecek kadar ‘Zaman'ın ruhuna’ uyuyor!..” ifadeleriyle ise, Ermeni kimliğini Türkiye’ye yönelik bir tehdit unsuru olarak konumlandırıyor; halklar arası düşmanlığı körükleyebilecek bir söylemi dolaşıma sokuyor. Yazar ayrıca, “ESKİLER, bir durumdan şüphelenince ‘bu işte bir bit yeniği var!’ derler. Ben de kaliteli hile ve hurda işleriyle karşılaşınca, işin içinde bir ‘gâvur parmağı’ ararım” sözleriyle, Türkiye’de İslam dışı unsurlar için bir nefret ve hakaret ifadesi olarak kullanılan ‘gâvur’ sözcüğü ile Müslüman olmayan kimlikleri bir endişe kaynağı olarak etiketliyor.

Sayfa: 7  Etiketler: abartma, çarpıtma, simgeleştirme, yükleme,

 

Yazara Mesaj Gönder
yorumlar [toplam 0 yorum] yorum yaz
henüz yorum yazılmamış.
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.