ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
transfobi anti-Semitizm yok sayma abartma/yükleme/çarpitma saptırma, halklar arasındaki düşmanlığı körükleme yaş ayrımcılığı nefret öznesi haline getirme dinler arası düşmanlık üretme doğal kimlik öğresinihakaret unsuru olarak kullanma abartma/yükleme/çarpitma- simgelestirme (dogal kimlik ögesini asagilama unsuru olarak kullanma) Etnik ve dini kimlikleri yok sayma Rum çarpıtma; hakaret Abartma/ Yükleme / Çarpıtma
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  bizim seçtiklerimiz  
 
Ermenicilik yapılıyor demek mi faşistlik?
Ankara Haber Vaktim 26.06.2012


Fatih Akkaya

Habervaktim.com, “Ali Bayramoğlu hakkında şok iddia” başlıklı haberi ile Ali Bayramoğlu’nu “Ermenicilik yapmak”la ve “gerçek kimliğini saklamaya çalışan kripto Ermeni” olmakla suçlayarak hedef göstermişti. Habervaktim, 21 Haziran 2012 günü verdiği bu haberde, Ali Bayramoğlu’nu “Ermenicilik yapmak”la suçlayarak “vatan haini” olduğunu ima etmiş; aynı zamanda, “Ermeni” olmayı bir suç unsuru gibi sunarak Ermenilere karşı ırkçı söylem üretmişti. Projemiz kapsamında sadece yazılı medyayı ele aldığımız için sitemizde yer veremediğimiz bu habere gelen tepkilere, Habervaktim.com Genel Yayın Yönetmeni Fatih Akkaya, Ankara Haber Vaktim Gazetesi’nde yanıt veriyor.

Akkaya, verdiği yanıtta, Ali Bayramoğlu’nu bölücü olmakla yaftalıyor ve Ali Bayramoğlu’nun 28 Şubat sürecinde muhafazakarları desteklemesinin, TSK ve devlet düşmanlığı gibi başka nedenleri olduğunu söylerek okuru tuzağa düşmemesi için uyarıyor. Akkaya, Habervaktim.com’a gelen “Ermeni olmayı hakaret aracına çeviriyorlar…” eleştirisine yanıt olarak, tepkilerinin Ermeni olmaya değil, “Türk-Müslüman kimliği altında Ermenicilik yapılmasına” olduğunu söylüyor. “Ülkemizde Ermenilere soykırım yapıldığını Apogyan’ın söylemesi başkadır, Ali'nin söylemesi başkadır. Apogyan’ın Ali kılığında söylemesi ise bambaşkadır.” gibi birçok ifadesiyle “Türk düşmanlığı” çağrışımı yapan “Ermeniciliği”, Ermenilerin yapmasının normal olduğunu ima ederek, Ermenileri düşman safına yerleştiriyor.

Fatih Akkayya, verdiği bu yanıtla Habervaktim.com’da üretilen ırkçı söylemi yeniden üretiyor ve Ali Bayramoğlu’nu, PKK ile bağlantılı olduğu ve Ermeni olduğu iddilarıyla tekrar hedef gösteriyor.


Sayfa: 5  Etiketler: düşmanlık, hedef gösterme, savaş söylemi,

 

Yazara Mesaj Gönder
yorumlar [toplam 0 yorum] yorum yaz
henüz yorum yazılmamış.
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.