ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
simgeleştirme (doğal kimlik öğesini aşağılama unsuru olarak kullanma) şiddeti meşrulaştırma Düşmanlık aşağılama/ hedef gösterme/düşmanlık söylemi hedef gösterme, ayrımcı söylem düsmanlik genelleştirme hedef gösterme ,ötekileştirme (Simgeleştirme) hakaret etme hakaret. aşagılama kadını aşağılama düşmanlık,savaş söylemi bir kimliği yok sayma
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  bizim seçtiklerimiz  
 
Ermenici Tezgâh
 03.09.2012


Fatih Akkaya

Yeni Akit, Ağustos ayı boyunca Kürt ve Ermeni sorunu konusunda duyarlı ve çözümden yana olan kişi ve kurumları hedef gösteren içerikte yayın yaptı.

Ali Bayramoğlu’nun dönme Ermeni olduğunu iddia ederek başladığı haberlere 10 Ağustos 2012 tarihinde “Sakıktan bombalar” başlığıyla yayınladığı haberle devam etti ve bu sefer Hasan Cemal, Cengiz Çandar, Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Aysel Tuğluk gibi isimleri hedef gösterdi.

Kişileri hedef gösteren bu yayına karşı kamuoyunda tepkilerin oluşması üzerine 16 Ağustos 2012 tarihinde Emre Uskun imzalı haberle, bu sefer siyasetçilerin ifadelerine başvurarak yayınını sürdürdü. Konu ile ilgili görüşlerine başvurulan siyasetçilerden MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın, “Asıl kendileri Türkiye'yi hedef gösteriyorlar. Türkiye'nin ne kadar milli çıkarı varsa onun karşısında duruyorlar. Ermeni konusu, Kıbrıs veya benzer konularda hep Türkiye'nin karşısında yer alıyorlar. Bunlar her gazetenin köşelerinde yazılar yazıyorlar. Bir elleri yağda, bir elleri balda. Hep aynı aktörler.” şeklindeki ifadelerinin yanı sıra, Büyük Birlik Partisi eski Genel Başkanı Yalçın Topu’nun Cengiz Çandar için “Misyoner okullardan feyiz alan, milletin değerlerine, milletin birlik ve bütünlüğüne bir zamanlar Marksist-solcu olarak saldıran, 12 Eylül sonrası tuhaf bir demokrat, liberal anlayışla, tatlı su balığı cinsinden atom oymaya çalışan Çandar, zaten milletin maşeri vicdanında öteden beri vatan, millet düşmanlarıyla aynı kefede yer almıştır.” ifadelerine yer verildi.

Gazete, 23 Ağustos 2012 tarihinde bir terör fotoğrafının içine Cengiz Çandar’ın portresini koyarak “Liberal yazarlar neden yazamadı” başlığıyla verdiği haberde Ali Bayramoğlu, Cengiz Çandar ve Hasan Cemal’i hedef göstermeye devam etti. HABERVAKTİM.COM imzasıyla yayınlanan haberde, “PKK'nın paravanı olduğu ortaya çıkan DPl'ın düzenlediği gizli toplantıların müdavimlerinden Ali Bayramoğlu hemen her yazısında Türkiye'nin Ermeni politikasını eleştirirken, sözde soykırımın doğru olduğunu iddia etmesi ve hain eylemlerini görmezden geldiği bölücü terör örgütü ve BDP ile masaya oturulması gerektiğinden söz etmesiyle biliniyor… Cengiz Çandar, bölücü terör örgütünün paravanı olduğu ortaya çıkan ve Türkiye'ye uluslararası müdahale yapılmasını isteyen DPl'ın "Uzmanlar Konseyi" üyesi de. . .” iddiaları yer aldı.

24 Ağustos 2012 tarihli sayısında ise, Ali Bayramoğlu, Hasan Cemal, Cengiz Çandar, Mithat Sancar gibi isimlerin yer aldığı bir fotoğrafla birlikte, “Aynı tayfa yine sahnede” başlığıyla yayınladığı haberde “DPI adlı örgütün PKK ile bağlantılı olduğunu ortaya koyan ve bu örgütün gizli toplantılarına katılan isimlerlerle ilgili haberlerimizden ötürü Habervaktim aleyhine bildiri yayınlayan tayfa, yine sahnede. . . Cengiz Çandar, Ahmet İnsel, Mithat Sancar gibi DPI'cı isimlerin başını çektiği tayfa, bu kez de, 14 Temmuz'da Diyarbakır'ı kana bulamanın planlarını yapan terör yandaşlarına göz açtırmayan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'i hedef aldılar” ifadeleriyle bu isimlerin terör savunucuları olduğunu iddia etti.

Aynı gazete 28 Ağustos 2012 tarihinde basın arşivi sayfasında HABERVAKTİM.COM’un “AHaber TV'den Akit ve Habervaktim'e yargısız infaz…” başlığıyla yayınlanan haberine yer verdi. Kendilerine söz hakkının tanınmadığı iddia edilen haberde, Ali Bayramoğlu için “Hakkındaki "Ermenicilik yaptığı" iddiaları ile gizli toplantılarına katıldığı DPI'nın PKK paravanı olduğunun ortaya çıkmasıyla zor günler geçiren Ali Bayramoğlu, kanal kanal gezerek, Akit ve Habervaktim'i karalamaya çalışıyor… Bayramoğlu, PKK'nın dördü çocuk 9 sivili katlettiği bir olayın üzerinden daha bir hafta geçmemiş iken, "2015'e az kaldı" diyerek bir de Ermeni soykırımı suçlaması ile Türkiye'yi mahkum ettirmeye kalkıştı.” ifadeleri yer aldı.

Aynı gazete 29 Ağustos 2012 tarihinde yine basın arşivi sayfasında HABERVAKTİM.COM’un Fatih Akkaya imzalı haberine yer verdi. “Çandarlar buyursunlar buna cevap versinler. Daha geçen hafta, bayramda, aralarında l yaşındaki Almina'nın da bulunduğu 9 vatandaşımızı katleden terör örgütünün elebaşısı Öcalan'a "çok özel selam" göndermek; akıl danışmak ne anlama geliyor, açıklasınlar” gibi ifadeler kullanarak Ali Bayramoğlu ve Cengiz Çandar’a yönelik düşmanca ve hedef gösteren yayın yapmaya devam etti.

Son olarak, 3 Eylül 2012 tarihinde Fatih Akkaya imzasıyla, “Ermenici tezgah”, “DIASPORA, SOROS, TESEV VE İŞBİRLİKÇİ YAZAR TAİFESİ HAREKETE GEÇTİ… başlığıyla yayınlanan haberde, “Türkiye'yi uluslararası arenada zor durumda bırakmak isteyen "Ermeni aşıkları" düğmeye bastı.” şeklinde ifadelere yer vererek bu konuda çözüm üretmek isteyen her kişi ve kurumu düşman konumuna yerleştirilmeye ve hedef gösterilmeye devam etti.


Sayfa: 2  Etiketler: aşağılama, hakaret, hedef gösterme,

 

Yazara Mesaj Gönder
yorumlar [toplam 1 yorum] yorum yaz
Aldemir     11.09.2012 18:56:26
Bu gazete kendimi bildim bileli apolitik musluman kitleleri bu tip yazilariyla zehirlemektedir.
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.