ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
çarpıtma,düşmanlık Düşmanlık / Savaş Söylemi tehdit unsuru olarak hedef gösterme halkalr arası düşmanlığı körükleme önyargıları pekiştirme abarta özür yazısı hede gösterme şiddeti meşrulaştırmak tehdit algısı yaratma düşmanlığı körükleme simgelestirme otekilestirme Yahudi HakaretAşağılama
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  araştırmalar  
 
Sabah ve Akşam Gazetelerinde Türban ve 1 Mayıs Haber Analizi
10.06.2008


Nihan Uzuner

Bu araştırma Nihan Uzuner?in Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü?nde okurken 2007-2008 Bahar Döneminde hazırladığı final projesidir.


Türban

Türban senelerdir tartışılan ve bir türlü çözülemeyen bir sorundur. Darbelerle ya da her yeni iktidarla değişen kanunlar türbanı tekrar tekrar gündeme getirir. Son günlerde de türbanı gündeme getiren olay, AKP iktidarının üniversitelerde başörtüsünü serbest bırakacağını söylemesiydi. Bu iddia birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Türkiye Malezya mı olacak;, İleride kadınlar başları kapatılmaya zorlanacak mı gibi sorular ve korkular tartışmaları daha da alevlendirdi.

Bu konu hakkında medyanın tutumu da önemli bir yer teşkil etti. Gazetelerde hemen her gün türban konusu gündeme getirildi. Başörtüsünün nasıl takıldığından, bağlayış şekillerine yüklenen anlamlara kadar her şey için bir sınıflandırma ve ön yargı oluşturuldu.

Türban konusunu seçmenin sebebi, gazetelerin bu önyargıların şekillenmesinde ne kadar etkili olduklarını gösterebilmek. Bu konuda ne kadar etik ve tarafsız davrandıklarını göz önüne serebilmekti, ayrıca kamu oyunu yönlendirmek açısından da değerlendirmektir.


1 Mayıs:

Her 1 Mayıs İşçi Bayramı?nda olduğu gibi 2008?in 1 Mayıs?ı da olaylı geçti. Fakat bu 1 Mayıs da göze çarpan bir konu daha hükümet ve sendikalar arasındaki çekişmeydi. Hükümet ne kadar haklı, sendikalar ne kadar haklı tartışılır fakat oluşan gündem ve halkın zor durumda kalması göz önünde bulundurulması gereken bir konuydu.

1 Mayıs konusunu seçmemin sebebi de işçi bayramına medyanın bakışını gösterebilmektir. 1 Mayıs öncesi ve sonrasında yayınlanan haberler oluşan karışıklığın sebebi olarak yorumlanabilir mi? Gazeteler yayınladıkları manşetlerle kamu oyunu kışkırtmış olabilir mi? Bu soruların cevaplarına bulmak için, 1 Mayıs konusunu Sabah ve Akşam gazetesinde karşılaştırmayı tercih ettim.

Etiketler:


 

yorumlar [toplam 0 yorum] yorum yaz
henüz yorum yazılmamış.
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.