ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
otekilestirme Aşağılama / Düşmanlık cins ve yaş ayrımcılığı eşcinsellik çarpıtma Hakaret / Aşağılama tehdit unsuru olarak gösterme Ermeni carpitma küfür - hakaret asagilama halklar arası düşmanlığı körüklüyor suçla ilişkilendirme düşmanlaştırmak
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  sizden gelenler  
 
Dicle Üniversitesi savaş alanına döndü
 27.04.2010


Radikal

Haberi gönderenin analizi: Haberde eril düşünce yapısıyla birlikte, cinsiyetçi dilin kullanıldığı görülmektedir. Yapılan eylemde 98 öğrencinin gözaltına alınması bir olguyken, bunun "yan ürünü olarak 9 adet kız" gözaltına alınarak, kız öğrencilerini bu 98 kişiden bağımsız ele alınmıştır. Gözaltına alınan 98 kişiyi bir bütün olarak ele almaları gerekirken, bu 98 kişi arasında kategorileştirmeye giderek -kız ve erkek olarak- cinsiyetçi yazım dilini kullanılıyor.

Sayfa: internet  Etiketler: cinsiyetçilik,

 

yorumlar [toplam 4 yorum] yorum yaz
Atilla     29.04.2010 17:32:12
Söylendiği şekliyle bu sitede gazetelerdeki "nefret söylemi" afişe ediliyor. "Eril düşünce yapısı" veya "cinsiyetçi dil" değil. Her feminist her okuduğu gazetedeki "eril düşünce yapısını" buraya gönderecekse işimiz var...
Mehmet     01.05.2010 20:51:59
İyi o zaman, eril düşünce yapısına "eyvallah" deyip işin içinden çıkalım? Cinsiyetçilik, Türkiyede sakız gibi kullanıladursun, biz elimizi taşın altına koymayarak "erilliğin" devamını sağlayalım.

Sayın "Atill", "nefret söylemi" kavramını biraz okuyup araştırdıktan sonra yorum yapaydınız iyi olmaz mıydı? Cinsiyetçilik konusuna da biraz eğilin ondan sonra tartışmaya katılın.

"İyi okumalar"
Oğuz     31.08.2010 05:32:28
bence de bu site olayı çok geniş tutmuş. benim de feminist hassasiyetlerim vardır ama nefret söylemi daha başka bir şeydir. ve türkiyede maalesef pek yerleşememiş bir kavramdır. bu sitenin kurulmasını bu bakımdan çok faydalı buldum.
ama bence de seçilen şeylere daha özen gösterilmeli. mesela tarafın bir uçak kazası haberine "uçak iki türke mezar oldu" başlığı atması da nefret söylemi kabul edilmiş halbuki değildir. eleştirilecek bir başlıktır ama nefret söylemi barındırmamaktadır. yine de tabi bunlar benim fikirlerim. ama her şeye faşist deyip bu kelimeyi basitleştirdiğimiz gibi nefret söylemini de basitleştirmemeliyiz bence. yani bir tarafta "eşcinsellik günahtan daha fazla bir şeydir" "ermeni kahpeliği" vs diğer tarafta kızları erkekleri ayrı rakamlarla belirtmişler. bu ikisi bir mi?
Cenko     29.12.2010 09:15:29
ayrımcılık nefreti körükler.konu medya.yani toplum vicdanını yönlendirebilecek en iyi aygıt.misal bu haber de kız çocuklarının eylemde ne işi var mantığı var.ya da bir başka bakış açısıyla polis kadınları "dahi" gözaltına alıyor.yani ikisi de aynı.
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.