ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
aşağılama/ hedef gösterme/düşmanlık söylemi hede gösterme tekileştirme tehdit unsuru olarak hedef gösterme dusmanlik yaftalama hedef gösterme. abartma/yükleme/çarpitma düşmanlık/savaş söylemi; Küfür /Hakaret / Aşağılama; hedef gösterme düşmanlaştırma. tehdit etmek düşmanlık,savaş söylemi küfür
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  sizden gelenler  
 
Samsunun yumruğu, Yüksekova?nın taşı
Haber Sol 19.04.2010


İlker Belek

Haberi gönderenin analizi: Şiddeti meşrulaştırıyor. "liseli kızlar gibi pembe rüyalar görmek" ifadesiyle cinsiyetçilik yapıyor.

Haber metni: Kürt sorunundaki çözümsüzlük sürüyor. Sistem tamamen kilitlenmiş durumda. Ahmet Türk?e atılan yumruk olayının bütün bileşenleri bunun göstergesidir:

Yumruklayanın emekçi kimliği de, çalıştığı kahvehanenin sahibinin yumruklayanı ?her Türk Türklüğünün gerektirdiğini yapar? şeklindeki açıklaması da, Sırrı Sakıkın hemen olay yerinde ?bunun hesabını vereceksiniz? sözleri de, sonrasında ?Kürtler 1915in Ermenileri değil? eklemesi de, bütün doğu illerinde hesabın nasıl görüleceğinin gösterilme biçimi de, hepsi tek bir şeyi gösteriyor:

Bildikleri tek şey etnik siyasettir. Etnik kutuplaşma had safhadadır. Aradaki ilişki biçimi düşmancadır.

Yumruğu atan bir emekçi, yumruğu yiyen bir toprak ağası, tepki görme nedeni Kürtlüğü, Sırrı Sakıkın hesap sorulması çağrısında bulunduğu kesim Türklerdir.Karşılıklı anlayıştan, etnik yapıların birlikte yaşama kültürünün geliştirilmesi gereğinden, demokrasiden, insan haklarından söz etmeyeceğim. Bütün bunlar tamamen anlamsız.

Çünkü, eşitsizliğin, baskının, sömürünün olduğu sınıflı toplumlarda, bu sorunlar burjuva demokrasisi çerçevesinde çözümlenemez. Çözüm için mücadele gerekir. Mücadele etmeyenler haklarını alamazlar. Başı kuma gömmeye, liseli kızlar gibi pembe rüyalar görmeye gerek yok.

Ancak her mücadelenin tarafları vardır. Taraflar, karşı taraf karşısındaki taktik, strateji, siyasal argümanlar doğru belirlenmek zorundadır.

Türkiyede Kürt sorununun çözümü yolundaki taraflaşma yanlıştır. Kürt hareketi yanlış tarafla mücadele etmekte, Kürt halkını yanlış konumlırmaktadır. Bu yanlışlık zaten egemenlerin istediğidir.

Kim ne derse desin, ancak verili coğrafi sınırlarda ortak yaşamdan umudunu kesmiş olanlar, özerklik, vb projelerle ayrı bir yaşam kültürünün deneme adımlarını atanlar, Sakıkın kullığı türden cümleler kurarlar. Yumruğun hesabını sormak için yolcu dolu bir toplu taşım otobüsünün molotoflanmasıyla, olay yerinden yapılan çağrının ilişkili olduğu kesindir.İşleri bu noktaya şüphesiz AKP getirdi. Yıllardır değişik etnik ve dini yapılara uygulanan asimilasyon politikasının üretmiş olduğu gerilimler, gizli tutulan tepkiler, AKPnin yarattığı deregülasyon zemininde etnik ve dini özgürlük hareketleri olarak Türkiyeyi dışa bağımlılaştırmanın, bir iç savaş ortamına taşımanın aracı olarak yeni baştan şekillendirildiler.

Bu ortamdan özgürlük ve kardeşlik değil, yalnızca kendini düşünen faşist ve fundamental siyasal yapılar türer. Türkiye bu yoldadır. Bu yolun sorumluluğu Kürt hareketinin de omuzlarındadır.

Türkiye 1920den beri farklı etnik ve dini kimlikleri Türklük veveya İslamiyet çatısı altında eriterek Türk milleti yaratmaya çalıştı. Bu projenin önündeki en büyük engel hep Kürtler oldu. Proje bu haliyle yanlıştı.

Ama, yanlışlık, bugünkü kontrolsüz faşizan tercihlerin doğruluğunun göstergesi değildir. Etnik siyasetten, Türkiye coğrafyasına oturan, herkesi kapsayıp, anlamlıran bir üst belirleyen çıkmaz.

O nedenle, Kürt kimliği üzerinden üretilen her ?açılım? halkları düşmanlaştırıcıdır. Zaten o nedenle, sınıf kimliğini çözmek için de, en çok etnik silahı kullanıyorlar.Açık ki, bu ortamda ancak iki ortak kimlik tesis edilebilir. Birincisi İslamizasyondur, AKP ve ABD buradadır, reddetmek zorunluluğu vardır. İkincisi ise sosyalist siyaset ve rejimdir.

Yeni bir kimlik, sınıf kimliği tesisi birleştirici tek mücadele stratejisidir. Halklarımız çoğunluk itibariyle emekçi kimliğini taşıyorsa, halklarımızı birleştiren tek siyaset sınıf siyaseti olabilir.


Sayfa: internet  Etiketler: cinsiyetçilik,

 

yorumlar [toplam 4 yorum] yorum yaz
Atilla     30.04.2010 17:40:28
Bir "sol" yayın organında yapılan "analize" bakar mısınız: "Yumruğu atan bir emekçi, yumruğu yiyen bir toprak ağası". Dehşet içinde kaldım.
Hasan     30.04.2010 18:23:54
İnanılır gibi değil. Kürt kökenli bir milletvekili sırf Kürt kökenli olduğu için aşırı sağcı bir saldırgan tarafından yumruklanıyor ve ismi "sol" olan bir yayın organının yorumu: "Emekçi genç toprak ağasını yumrukladı" şeklinde oluyor E biz de bu emekçi gencin 1 Mayıs bayramını kutlayalım bari (Sarkazm)
Gokhan     07.05.2010 14:44:10
Kurt meselesinde milliyetcifasizan saldirilarla kimi Kurt temsilcilerinin soylediklerinin ortusmesini anlatmis adam; kisaca meselenin Kurt-Turk karsitligina indirgenmesinde her iki tarafin da devletiktidar projesine paya oldugu. Burdan nasil siddet mesrulastiriliyor denebilir?
Marksist     08.06.2010 04:35:11
Bu yazının yer aldığı "sol" site, kendisini "komünist" olarak adlırmakla birlikte komünistlerin aksine ezilen ulusların kendi kaderini tayin hakkını kayıtsız şartsız tanıma ilkesini reddeden bir siyasal akımın uzantısıdır. Komünizme göre kapitalist bir devlette ezilen ulusun -ayrılma hakkı dahil- kendi kaderini tayin hakkını tanımayan "sol"cular komünist değil sosyal-şoven (yani lafta sosyalist veya sol pratikte şovenist) olarak tanımlanır.
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.