ana sayfa
proje hakkında
taranan gazeteler
nefret söylemi
forum
linkler
iletişim
english
         
nefret söylemi türleri
halklar arası düşmanlık üretme ayrımcılık genellemm kriminalize etme Küfür / Hakaret / Aşağılama- Abartma / Yükleme / Çarpıtma düşmanlık/savaş söylemi; Küfür /Hakaret / Aşağılama; Hakaret / Aşağılama suçlu ilan etme halklar arası düşmanlığı körükleme Düşmanlık/ Savaş söylemi abartma/yükleme/çarpitma- simgelestirme (dogal kimlik ögesini asagilama unsuru olarak kullanma) saptırma, HakaretAşağılama genelleme yolu ile aşağılama
haber bildirmek istiyorum
Haftalik e-bültene üye olmak için
  forum  
 
Gazeteler nefret dili içeren beyanları yayınlamalı mı? Nefret dili içeren açıklamalar nasıl haberleştirmeli? 9 mesaj son mesaj
saygın
21.11.2012 18:11:53
admin
28.12.2009 09:17:56
Gazeteler nefret dili içeren beyanları yayınlamalı mı? Bunu nasıl haberleştirmeli?
Altanzuhal
03.04.2010 18:17:29
Elbette nefret dili içeren beyanlarla haber yapılmamalı, nefret içeren hertürlü beyan deşifre edilmeli. Fakat ben sadece internet platformunda bu türden tartışmaların bizi bir yere taşımadığını düşünüyorum. Zira bu türden ağları takip edenler zaten bu dilin mahkum edilmesini düşünenlerden oluşuyor. Gazetelere ilanlar verilerek bu dil deşifre edilebilinir. ayrıca alternatif gazeteler çıkarıp doğrudan halkla temasa geçilecek yerlerde dağıtılabilir, büyük bir performansa dönüşürse toplumda görünürlük kazanır .. Ayrıca nefret dilinin sıradanlaşmasının önüne çocukları ayrımcı bir dille yetiştirmemekle geçilebilinir. Sadece haber takibiyle değil, çizgifilmler bile gözden geçirilmeli..her yere sirayet eden bu hastalıklı dil ancak böyle yöntemlerle son bulur diye düşünüyorum.
şahin
11.04.2010 23:35:04
nefretin sınırlarını çizmek gerekiyor bence. öncelikle neyi nefret sayacağız. ifade özgürlüğünü kısıtlamamasını ya da kendiliğinden bir sansüre dönüşmeden nefret dilini nasıl günlük dilden çıkarırız benim bu konuda kafam biraz karışık. Örneğin eşcinsel kimliğimle bana ve bu kimlik çatısı altında kendini tanımlayan arkadaşlarıma günahkar olarak bakan müslüman dostlarımızla nasıl bir dil kurmalıyız. Herşeyi yasalara mı indirgemek gerekiyor. Herkesin sınırları ve önkabulleri var, gündelik hayatta karşılaştığımız durumlarla nasıl başederiz. Aslında toplumsal olarak büyük travmalar yaşıyoruz. herkes kendini bir biçimiyle ayrımcılığa uğramış sayıyor. Ortak bir dil benimsemek için çok çalışmalıyız. Empati kurmadan da birbirimiz anlamaya çabalayarak başlayabiliriz. Kişiler illaki mağdurun yerine kendini koyarak çok bilinen tabirle empati kurarak karşısındakini anlamaya çalışmamalı. zira hoşgörü de gene egemenin hoşgörüsü olmaktan öteye gidemiyor.
sinejan
12.04.2010 12:33:07
Selamlar
Ben nefretin nasıl sıradan ve mizahileştirilerek zararsız gibi gösterilmeye çalışıldığını bir nebze olsun görünür kılmak istiyorum. Siz sadece gazete taraması yapıyorsunuz. Fakat televizyonlar gazetelerden daha fazla alanı etkisi altına alıyor. Örnek vermek gerekirse Çok Güzel Hareketler Bunlar adlı televizyon güldürü programında herhafta, kadına yönelik aşağılayıcı ve ayrımcı bir dille yayın yapılıyor. Ve bu nedense güldürü ve mizah kisvesi altında yapılınca sanatın sınırlarına temas ettiriliyorsunuz. Bu türden programların mutlak suretle uyarılması hatta haklarında suç duyurusunda bulunulması gerekiyor. Giderek dozunu artıran ve hadsizleşen program alkış alma refleksinin kendine verdiği özgüvenden olsa gerek bu tutumunu değiştirmemekte ısrarlı. Lütfen bu programdan cocuklarımızı gençlerimizi uzak tutalım. sanırım bu programlara eleştirel yazılar yazmak sansüre girmez kanımca.
dogan2249
30.12.2010 21:04:54
Dil düşüncenin ürünüdür dolayısıyla dilin söylemini düzeltmeye çalışmak aslında Nefret dilini oluşturan düşünceye karşı tavır almaktır mücadele bütünün bir parçasıdır sorumlu birey bulunduğu her ala elinden gelenin en iyisini yapmak durumundadır üzerinde yaşadığımız toprakların asıl sahibi olan bizlerin sevginin paylaşmanın mücadelenin dilini yaşayarak karşı koyarak hayır diyerek çoğaltabiliriz amaç elbette sonuç almaktır ancak asıl amaç alınan sonuçlar bizleri tatmin etmediğinde ortaya çıkan duruma teslim olmamaktır..görsel ve yazılı basın en önemli sosyalizasyon araçlarıdır hakim kültürün yada oluşturulacak olan kültürün devamını ve kitlesini sağlayan kurumlardır doğal olarak güce taparlar hatta gücün kendisine dönüşürler şu da bir gerçektir ki nefret dili satıyor yapana oldukça kar sağlayabiliyor..
zihni (uzaydu)
27.04.2011 14:24:06
hafif nefret gerçeğin görüntüsünü matlaştırır, aşırı nefret karartır, anlamak istenen olayın gerçekliği bir fetvacıya havale edilmiş olunur.
bu da bilgiye ihtiyacı olanları aşağılamak anlamına gelir. Ama öfke başka bir konu, karıştıtılmamalıdır.
< 1 2 >                                                                                                      
 
     
Bu proje Friedrich Naumann Vakfı ve MYMEDIA/Niras tarafından desteklenmektedir. Sitede yer alan görüşler, destekçilerin görüşlerini yansıtmamaktadır.       destekleyen kurumlar
  powered by sinaps iletisim   Hrant Dink Vakfı © 2011. Tüm hakları saklıdır.